Aktualności

Franciszek – 3 lata na Watykanie

W dniu dzisiejszym wspominamy trzecią rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową kardynała Jorge Mario Bergoglio, Herb Franciszekktóry po niespodziewanej abdykacji swojego poprzednika – papieża Benedykta XVI,  został wybrany kolejnym następcą św. Piotra.

Jak podaje nieoceniona Wikipedia 🙂 Franciszek jest pierwszym papieżem z kontynentu amerykańskiego, a także pierwszym spoza Europy od czasu papieża Grzegorza III (pontyfikat 731–741). Jest również pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym zakonnikiem od czasu papieża Grzegorza XVI (pontyfikat 1831–1846).

Franciszek„Trzy lata na Stolicy Piotrowej nie zmieniły Franciszka. Pozostał takim samym człowiekiem, jakim go pamiętamy ze slumsów Buenos Aires” – wskazuje ks. José Maria di Paolo, który przez długie lata pracował dla najuboższych razem z ówczesnym arcybiskupem Buenos Aires. Argentyński kapłan podkreśla, że ludzie, którym Jorge Bergoglio pomagał, bardzo za nim tęsknią, ale cieszą się zarazem, że teraz służy całemu światu.

Nie było chyba człowieka, którego nie dotknęłaby ewangeliczna prostota oraz skromność Franciszka. Wspomnieć można choćby liczne rozmowy telefoniczne z osobami, które pisały wcześniej do niego listy z prośbą o kontakt czy podróże po Wiecznym Mieście w wysłużonym fordzie focusie.

Wspominając trzy lata jego posługi, w oczekiwaniu na wizytę w naszej Ojczyźnie, wspomnijmy przez chwilę w modlitwie jego osobę, aby miał również od nas przede wszystkim poczucie wsparcia duchowego.