Aktualności

Dzień Strażaka

Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek

W większości krajów europejskich, tradycyjnie od ponad 150 lat w Dzień św. Floriana, obchodzony jest: Dzień Straży Pożarnej i Dzień Strażaka.


Św. Florian był urzędnikiem cesarskim w prowincji rzymskiej Noricum (dzisiaj środkowa Austria), który poniósł śmierć męczeńską w 304 r., najprawdopodobniej 4 maja. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana (284-305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorch). Przypisywano mu obok funkcji wojskowych dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.


W intencji naszych strażaków odprawiona została w przededniu ich święta o godz. 8.00 uroczysta Msza św. z udziałem pocztu sztandarowego i asysty honorowej w kościele parafialnym.


Wszystkim strażakom, zarówno druhom z OSP, jak i tym z PSP, w dniu Ich Święta życzymy, aby jak najrzadziej musieli sprawdzać swoje umiejętności w realnych działaniach oraz opieki św. Floriana w tym czasie, kiedy jest on najbardziej potrzebny.